تعریف فرفورژه 

فرفورژه یا همان تکنیک فورژ یا شکل دادن به آهن یک نام فرانسوی است که بر این روش از حالت دادن به آهن داده اند. این کلمه فرانسوی از دو بخش fer  یا آهن و  forge یا همان شکل دادن تشکیل شده است. در این روش آهن تحت فشار و دمای زیاد شکل خود را از دست می دهد. با این روش آهن با کشش زیادی که تحمل می کند قادر است اشکال متفاوت  را به خود بگیرد.

فرفورژه یکی از زیبا ترین و کاربرد ی ‌ترین متریال ‌ها در طراحی داخلی می باشد. طراحی این متریال بسته به کاربرد مورد نظر می‌تواند پرپیچ ‌وخم یا مینیمال، سنتی یا نوآورانه و ارگانیک یا هندسی باشد. المان ‌های آهن ورزیده با بهره ‌گیری از نیروی دست ساخته می ‌شوند و سبک‌ های کلاسیک، معاص، روستایی را پوشش می ‌دهند. 

ویژگی های فرفورژه

فرفورژه امروزه همه جا دیده می شود، از دکور و وسایل خانه مثل تخت و ساعت گرفته تا بنا های ساختمانی، که اغلب درب و پنجره آن ها همه فرفوژه است. از ویژگی های محبوب شدن این آهن شکل داده شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :  

1. محکم مثل آهن

این آهن بر خلاف چهره زیبا و ظریفش از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. به گونه است که هیچ چیز نمی تواند آن را تکان دهد.  

2. زیبا

یکی از مهم ترین عوامل موثر در زیبایی ساختمان،نقش های فرفورژه بر روی درب، پنجره و نرده ها است.  

3. قیمت مناسب

در واقع محصولات فرفورژه نسبت به محصولات دیگر از قیمت های بسیار خوبی برخوردار است.  

4. متنوع

یکی از برتری های این صنعت تنوع بیش از حد آن در مدل ها می باشد.

5. عدم نیاز به مراقبت 

با وجود ترکیباتی مثل چدن و آلومینیوم، این آهن شکل داده شده در مقایسه با سایر آهن های دیگر از مقاوت بالاتری برخوردار است و همین موضوع باعث می شود تا دیرتر دچار زنگ زدگی و اکسید شود.

کاربرد های فرفورژه در دکوراسیون خانه

ویژگی‌های آهن شکل داده شده آن را به متریالی مناسب برای کاربرد های دکوراتیو و ساخت آرایه‌ های داخلی و خارجی ساختمان تبدیل کرده است. برخی از کاربرد های فرفورژه در دکوراسیون خانه عبارتند از :

  •  لوازم نور پردازی : ساخت لوازم نورپردازی یکی از کاربرد های کلاسیک این متریال در دکوراسیون خانه می باشد. آهن شکل داده شده را می ‌توان برای ساخت لوازم نورپردازی مختلف، از فانوس ‌های سنتی و چراغ ‌های نفت ‌سوز قدیمی گرفته تا چراغ‌ های الکتریکی دیواری و شمعدان ‌های مدرن، بکار گرفت. آویختن یک چلچلراغ فرفورژه در هال ورودی یا یک چراغ سقفی فرفورژه در صورت محدودیت فضا ایده جالبی است. جا شمعی ‌های فرفورژه نیز می ‌توانند زینت ‌بخش یک میز باشند.
  • نرده، حفاظ و دستگیره : ظرافت این آهن را می ‌توان در طرح‌ های انواع نرده، حفاظ در و پنجره و دستگیره‌ ها دید. این پیرایه‌ ها فرصت استفاده از آهن شکل داده شده را بدون تحت تاثیر قرار دادن ویژگی ‌های زیبا شناختی فضای داخل خانه فراهم می ‌کنند. انواع نرده، حفاظ، دستگیره و… را می‌توان با استفاده از این متریال ساخت و در دکوراسیون خانه بکار گرفت. از ورق‌های این آهن نیز می ‌توان برای ساخت در ورودی، در محوطه و… با طرح‌ های مختلف استفاده کرد.
  • مبلمان : مبلمان ساخته شده ازفرفورژه ظاهری صنعتی به طرح داخلی خانه می ‌دهند. در ساخت مبلمان، بسته به سبک چیدمان می‌ توان این متریال را به تنهایی بکار برد یا با متریال ‌های دیگر ترکیب کرد. شیشه، اسلب‌ های گرانیت و مرمر، چوب و کاشی از جمله متریال‌ های رایج برای ترکیب با آهن ورزیده هستند. انواع کوسن، بافته ‌های پارچه‌ ای می‌توانند هم از لحاظ راحتی و هم از لحاظ زیبایی ‌شناسی مکمل جالبی برای مبلمان فرفورژه باشند.

 نتیجه 

آهن شکل داده شده یا همان فرفورژه از ویژگی ‌های مطلوبی برخوردار است که آن را به متریالی محبوب و پرکاربرد در دکوراسیون خانه تبدیل کرده است. برای محافظت سطوح فرفورژه می ‌توان از انواع رنگ‌ها و پوشش ‌های پودری استفاده کرد. محافظت از فرفورژه که در معرض رطوبت، هوای آزاد یا سایش زیاد هستند، نقش مهمی در ماندگاری و مقاومت آن ها در برابر عوامل خورنده دارد. اگر به دنبال محصولات فرفورژه هستید می توانید به رادین فلز اعتماد کرده و سفارشات خود را ثبت نمایید.

پنجره فلزیدرب فلزیفنس حفاظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *