تعریف پله 

پله ها به خاطر داشتن شکل منظم هندسی در چشم انسان که ذاتا دوستدار نظم است زیبا جلوه می کند. اما باید انواع پله را شناخت و کاربرد هر کدام را دانست تا اشتباهی در هنگام تصمیم گیری، برنامه ریزی و اجرا و حتی تعمیرات رخ ندهد. پله، یکی از اجزای ساختمان است که رعایت اصول و استاندارد مهندسی در آن بسیار واجب است. بنابراین در هر قسمت پله بهتر است که 12 پله پشت سر بگذاریم و در بین آنها پاگرد. پله هایی که ارتفاع زیادی دارند باعث خستگی پا می شوند، در واقع استاندارد ارتفاع  پله 18 سانتی متر است. اندازه کف هم 33 سانتی متر حداقل باید باشد تا به راحتی بتوان بر روی پله قدم گذاشت.

انواع پله 

پله ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

1. پله مستقیم : ساده ترین شکل پله، پله مستقیم است، پله ای که کاملا راست و بدون هیچ تغییر جهت، خمش و یا پیچی است. طول این نوع پله بلند تر از سایر پله ها است به همین دلیل در جا هایی که فضا برای پله زیاد است می توان از این پله استفاده کرد. شکل کلی این پلکان بر روی کاغذ مستطیل شکل است.

2. پله پیچ : زیباترین نوع پله، پله پیچ می باشد. معمولا اگر جا برای تعبیه پله مستقیم کم باشد ازاین نوع پله استفاده می شود. بسته به فضا می توان زاویه پیج را کم و زیاد در نظر گرفت.

3. پله چوبی : این نوع  پله اگر از نوع پیچ هم باشد بسیار شیک و مجلل است. به خانه انرژی و زیبایی می دهد. می توان با ترکیب نورپردازی با این پله، جلوه خاصی به خانه داد.

4. پله شیشه ای : پله های شیشه ای نوعی از راه پله های مدرن محسوب می شوند. از شیشه های ضخیم و نشکن برای ساخت آن استفاده می شود.

از نظر جنس پله ها انواع مختلفی دارند :

  • پله های چوبی
  • پله های فولادین
  • پله های سنگی
  • پله های بتنی
  • پله های پلکسی

اجزا و سطح های پله

پله ها دارای اجزای گوناگونی هستند :

1. کف پله :

کف پله به سطح بالایی پله می گویند، یعنی جایی که کف پا را برای بالا رفتن یا پایین آمدن روی آن قرار می دهیم.

2. ارتفاع پله :

به ارتفاع بین دو پله متوالی می گویند. ارتفاع پله بسته به کاربری پله متفاوت می باشد.

3. پیشانی پله :

قسمتی از پله که بین دو کف پله متوالی قرار می گیرد.

4. گونه پله :

به سطـح بغـلی پلـه، گونه پله می گوینـد.

5. عرض پله : 

به فاصله ی افقی میان دو گونه ی یک پله، عرض پله گویند.

6. لب پله :

جلو زدگی کف پله از پیشانی پله را لب پله می گویند. هدف از ایجاد آن بزرگتر کردن کف پله می باشد.

7. شیار کف پله :

شیارهایی است در کف پله، که این شیار ها باعث می شود تا روی پله لیز نخورید.

نتیجه 

از نظر نقش پله و کاربردی، پله ها در هر مکانی، کاربرد خاصی دارند و شکل و فرم و جنس پله ها بر اساس آن متفاوت استفاده می شود؛ برای مثال: پله های آموزشی، پله های اداری، پله های تجاری، پله های فرار، پله های مراکز تفریحی، پله های بیمارستان، پله های هتل. همین مساله باعث شده است که در ساختمان های بسیاری؛ اعم از ساختمان های کلاسیک و قدیمی یا ساختمان های مدرن و امروزی نقش پله ها اهمیت ظاهری و کاربردی قابل توجهی داشته باشند. پله ها در دکوراسیون داخلی نقش مهمی ایفا می کنند و طرح آن ها بسته به نمای ساختمان در زیبایی دکوراسیون داخلی تاثیرگذار است.

پنجره فلزیدرب فلزیفنس حفاظنرده پله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *