آهن فرفورژه در مقابل چدن ، مردم غالباً فرض می كنند كه چدن و آهن فرفورژه برای كارهای اولیه آهن قابل تعویض هستند اما دنیای اختلاف وجود دارد. اگر شماهم دوست دارید تا تفاوت آهن فرفورژه بدانید، پس با ما در ادامه همراه باشید، امیدواریم از خواندن مقاله لذت ببرید.

  • آهن فرفورژه آهنی است که گرم شده و سپس با ابزار روی آن کار شده.
  • چدن آهنی است که ذوب شده است، درون قالب ریخته شده و سپس درون قالب جامد شده.

آهن فرفورژه در مقابل چدن

تفاوت اساسی بین چدن و آهن فرفورژه در نحوه تولید آنها است. تفاوت ها را می توان در نام ها یافت: فرفورژه مشارکت گذشته کار (“آهن کار شده”) است، و صنعتگران هر چیزی را که توسط فرآیند ریخته گری شکل گرفته توصیف می کند. روش های مختلف تولید فلزات با نقاط قوت و ضعف مختلف ایجاد می کند ، به همین دلیل به ندرت نرده چدنی یا تابه مخصوص فرفورژه را می بینید.

آهن فرفورژه در مقابل چدن

آهن فرفورژه چیست؟

آهن فرفورژه در درجه اول از آهن عناصر با مقادیر اندک (1 تا 2 درصد) سرباره اضافه شده تشکیل می شود (محصول جانبی ذوب سنگ آهن، به طور کلی از مخلوطی از اکسیدهای سیلیکون، گوگرد، فسفر و آلومینیوم تشکیل شده است). آهن فرفورژه با گرم کردن مکرر مواد و کار با ابزار برای تغییر شکل آن ساخته می شود.

آهن فرفورژه بسیار قابل انعطاف است و باعث گرم شدن و گرم شدن مجدد آن می شود و در اشکال مختلفی کار می شود – روی آهن فرفورژه هر چه بیشتر کار شود قوی تر می شود و از نظر ظاهری فیبری آن مشخص می شود. آهن فرفورژه حاوی کربن کمتری نسبت به چدن است و آن را نرمتر و انعطاف پذیر تر می کند. همچنین در برابر خستگی بسیار مقاوم است. اگر فشار زیادی اعمال شود، قبل از شکست مقدار زیادی تغییر شکل می یابد.

بیشتر بخوانید »»»» جوانب مثبت و منفی نرده های فرفورژه

چدن چیست؟

چدن می تواند به طیف وسیعی از آلیاژهای آهن اشاره داشته باشد، اما بیشتر آنها با آهن خاکستری همراه است. علیرغم نام آهن، آهن خالص آن نیست (آهن در جدول تناوبی)، در حقیقت آلیاژ حاوی 2-4 درصد کربن است، به علاوه مقادیر کمی از سیلیکون و منگنز. ناخالصی های دیگری مانند گوگرد و فسفر نیز متداول است.

چدن توسط ذوب سنگ آهن یا ذوب آهن آهن (یک محصول واسطه استخراج سنگ آهن) و مخلوط کردن آن با فلزات قراضه و آلیاژهای دیگر تشکیل می شود. سپس مخلوط مایع را درون قالب ریخته و اجازه می دهیم تا خنک و جامد شود.

آهن فرفورژه در مقابل چدن

نتیجه نهایی قوی اما شکننده است. با توجه به محتوای کربن بالا، چدن به عنوان یک آلیاژ ناهمگن جامد می شود، به این معنی که حاوی چندین ماده تشکیل دهنده یا مواد در فازهای مختلف در ساختار آن است.

این ریزساختار مختلط همان چیزی است که به چدن خاصیت فیزیکی متمایز می دهد. ذرات کربن داخلی نقاط استرس داخلی ایجاد می کنند که منجر به شکستگی می شوند. چدن سخت تر، شکننده تر و چرب تر از آهن فرفورژه است. نمی تواند خم، کشیده یا چکش زده شود، زیرا استحکام کششی ضعیف آن بدین معنی است که قبل از خم شدن یا خم شدن، شکستگی می یابد. با این وجود، از مقاومت فشرده سازی خوبی برخوردار است.

جمع بندی

خب در این مقاله آهن فرفورژه در مقابل چدن توضیح داده شد و ویژگی های هر کدام به صورت مختصر مورد برسی قرار گرفت، امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید. همچنین اگر به صنایع فلزی علاقه مند هستید از طریق لینک زیر وارد شوید و یا با شماره زیر تماس بگیرید.

 

آهن فرفورژه در مقابل چدن

حفاظ پنجره فرفورژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *